Med utgångspunkt i domen AD 2023 nr 71 ska vi förena verklighet och teori genom att titta närmare på frågor om diskriminering och arbetsgivares möjlighet att införa s.k. ”neutralitetspolicys” – får man förbjuda användande av politiska och religiösa symboler på arbetsplatsen? Vad är egentligen ett berättigat syfte enligt diskrimineringslagen? Detta, och angränsande frågor, kommer vi att diskutera närmare under det här frukostseminariet.
Eventet riktar sig till dig som arbetar inom HR alternativt du som innehar en chefsposition.
Datum: Tisdagen den 16/4
Tid: 08.00-09.30 (frukost serveras från kl 8.00, seminariet börjar 8.30)
Plats: Mannheimer Swartlings lokaler i Göteborg / Masthamnsgatan 1, våning 12
Läs mer om seminariet och anmäl dig via länken nedan.
Varmt välkommen!
Läs mer om våra talare:
Henric Diefke är delägare och advokat på Mannheimer Swartling Advokatbyrå, där han leder byråns specialistgrupp inom arbetsrätt och pensioner. Henric arbetar bland annat med arbetsrättsliga frågor som uppstår i samband med omorganisationer, företagsöverlåtelser, verksamhetsövergångar och andra strukturella verksamhetsförändringar. Henric har även stor erfarenhet av internutredningar avseende såväl arbetsmiljö- som diskrimineringsfrågor samt individuella och kollektiva uppsägningar.
Clara Görrel är biträdande jurist på Mannheimer Swartling Advokatbyrå, specialiserad på arbetsrättsliga frågor i ett brett perspektiv. Clara har bland annat erfarenhet av frågor som rör företagshemligheter, arbetsmiljö, verksamhetsövergångar, företagsöverlåtelser, omorganisationer och andra verksamhetsfrågor. Clara arbetar även med arbetsrättsliga processer och skiljeförfaranden.