Ekonomi- och lönekonsult sökes till ISGR i Göteborg

för 10 timmar sedan
Läs Senare

Jurek söker en ekonomi- och lönekonsult till ett konsultuppdrag om 80% till Göteborgsregionens Internationella Skola (ISGR). Vi söker dig som har minst två års arbetslivserfarenhet inom lön och personalfrågor och har förmågan att tolka kollektivavtal.

Välkommen in med din ansökan! 

Bakgrund

Internationella Skolan i Göteborgsregionen (ISGR) står inför en rekryteringsprocess för ny ekonomi- och löneassistent. Då nuvarande löneadministratör med kort varsel kommer att avsluta sin tjänst behöver ISGR:s lönekontor personalförstärkning under kommande rekryteringsprocess. Samtidigt har dem ett behov att stärka upp på vår ekonomiavdelning med stöd i leverantörsreskontra.

Arbetsuppgifter

Under en övergångsperiod är ISGR snarast i behov av att hyra in ekonomi- och löneassistent för att säkerställa den löpande hanteringen för en effektiv och strukturerad löne- och ekonomihantering. Behov finns att stödja chefer och medarbetare i lönefrågor samt att dagligen utföra förekommande uppgifter i löne- och ekonomisystem.

Tillsammans med en kollega kommer du att löpande administrera och ha ansvar för ISGRs lönehantering för cirka 220 medarbetare per månad samt vara behjälplig i diverse löne- och personalfrågor. Exempel på andra arbetsuppgifter som förekommer;

  • skriva anställningsavtal
  • registrering av tjänstepension
  • statistikrapportering
  • sammanställa arbets- och tjänstgöringsintyg
  • ta fram LAS-listor
  • löpande registrera och bokföra inkommande leverantörsfakturor.

Andra arbetsuppgifter är även att löpande registrera och bokföra inkommande leverantörsfakturor. Vidare kan ytterligare arbetsuppgifter inom ekonomiavdelningen förekomma.

Vem är du?

För att vara kvalificerad för detta konsultuppdrag behöver du uppfylla följande krav;

  • minst två års arbetslivserfarenhet av arbete med lön och personalfrågor
  • arbetat i löne- och personaladministrationsprogram
  • arbetat med och har förmågan att tolka kollektivavtal
  • mycket goda kunskaper i svenska och engelska, både i tal och skrift
  • goda kunskaper inom Officepaketet.

Det är meriterade om du har;

  • arbetat i Hogia Lön Plus samt Hogia Personal
  • arbetat med kollektivavtalen HÖK/AB (Huvudöverenskommelsen/Allmänna bestämmelser)
  • tidigare hanterat ferielöneberäkning

Du erbjuds

Ett konsultuppdrag med omfattning 80%. Beräknad start omgående men senast i början av maj och löper 4-6 månader med möjlighet till förlängning om behovet finns. Du kommer vara placerad hos vår kund Göteborgsregionens Internationella Skola, ISGR i Göteborg. Då uppdraget förläggs under semestermånaderna juni-augusti finns möjlighet till kortare semester. Detta sker i samråd med ekonomichefen och utifrån tidplan för lönehanteringsprocessen. Förläggning av arbetstiden på 80% sker i samråd med ekonomichef (dock minst fyra dagar i veckan på plats).

Vid frågor angående tjänsten är du varmt välkommen att kontakta Emelie Kumlin på emelie.kumlin@jurek.se

Urval sker löpande så tveka inte att skicka in din ansökan redan idag! 

Om Jurek

Jurek Recruitment & Consulting är ett starkt växande företag med fokus på flexibla och kundanpassande rekryterings- och bemanningslösningar. Genom vårt nytänkande och entreprenöriella arbetssätt är vi unika i Sverige idag. Våra uppdrag är främst inom juridik, ekonomi, HR, administration samt marknad och management.