Sedan 2001 har Chefgalan samlat Sveriges viktigaste ledare på scen för att dela med sig av sina framgångar, misstag och lärdomar. I fem kategorier belönas de vars ledarskap utmärkt sig mest under året. De som utvecklar människor och verksamheter, hittar nya vägar, har mod och skapar engagemang och inspirerar.

Juryns motivering:

”Shervins livsverk förändrar organisationer, tar ton för mångfald och utmanar näringslivet. När andra fastnar i skrivbordsprodukter för att driva mångfaldsarbete utgår han från sin genuina övertygelse och bygger en lönsam och inkluderande kultur på lika villkor för alla. Han tappar hellre en affär än ruckar på sina värderingar, vilket skapat ett bolag där både kunder och medarbetare känner en stolthet och där de stannar kvar.”

Såhär säger Shervin om den fina utmärkelsen:

“Det är med stolthet jag tar emot priset som årets mångfaldschef. För mig är det ett bevis på att det jag brinner för uppskattas och efterfrågas i samhället och att Jurek har haft helt rätt värdegrund från början. Vår framgång och kultur bygger till stor del på vår syn på mångfald. En homogen grupp delar samma typ av synsätt och angreppsätt, då är man inte rustad för att hantera olika typer av situationer. På Jurek har vi alla samma värdegrund, men vi är långt ifrån en homogen grupp. Vi möter våra kunder och kandidater med synen att det finns potential hos alla oavsett parametrar så som ålder, kön eller etnisk och kulturell bakgrund. Vi lever som vi lär, något jag är mycket stolt över.” 

Stort grattis Shervin! Länk till pressreleasen hittar ni här.